Torkel Franzén

Gödel nemteljességi tételei

Értelmezések és félreértések

Kevés tétele van a tiszta matematikának, amely a matematikán kívül is komoly ismertségnek örvend. Meglehetősen nyugodtan kijelenthető, hogy nem-matematikus körökben egyetlen matematikai tételt sem övez komolyabb érdeklődés, mint Gödel 1931-ben megjelent nemteljességi tételét. Mi lehet a mentség egy újabb könyvre, amely Gödel nemteljességi tételeit a művelt nagyközönség számára kívánja megvilágítani? A következő: nincs olyan könyv, amely a tételt nem csupán matematikai – többek között a bizonyításelméleti– szempontból mutatja be, de sorra veszi azt a meglehetősen sokféle álláspontot is, amelyeket a tételek matematikán kívüli jelentőségével kapcsolatban fogalmaztak meg.

Torkel Franzén (1950–2006) a stockholmi egyetemen, Dag Prawitz vezetése mellett végezte a PhD-tanulmányait,majd a Luleåi Műszaki Egyetemen tanított logikát és számítástudományt.Híres sci-fi rajongóként tartották számon.Két könyve jelent meg, mindkettő Gödel nemteljességi tételeiről szól.A Gödel nemteljességi tételei – Értelmezésekés félreértések a szélesebb közönséget célozza, és nem csupán a nevezetes tételeket mutatja be –kitérve többek között a nemteljesség és a kiszámíthatóság-, illetve a bonyolultság elméletkapcsolatára is –,de segít eloszlatni az eredmények körüli filozófiai, pszichológiai, teológiai vagy éppen „posztmodern” félreértéseket is.


Torkel Franzén: Gödel nemteljességi tételei című e-könyve elérhető az Interkönyv oldalán a következő formátumokban: pdf.

Ajánlott könyvek